FERMAT se jako první česká firma zapojí do vývoje 10 MW větrných turbín

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem FERMAT se jako první česká firma zapojí do vývoje 10 MW větrných turbín

Jedním z klíčových faktorů exportního úspěchu naší společnosti je důraz na výzkum
a vývoj. „Do něj dáváme mezi sedmi a osmi procenty obratu“ prozrazuje majitel a zakladatel společnosti Jiří Ferenc. Spolu s dánskou společností NORDMARK a dalšími partnery plánujeme pracovat na výzkumu a vývoji zařízení, která by se měla používat pro výrobu větrných elektráren s instalovaným výkonem nad 10 MW.“ dodává Ferenc.

Takové větrné elektrárny přitom dosud neexistují. Jejich vznik výrazně podporuje EU, která v nich vidí jeden z nástrojů k naplnění energetických cílů stanovených do roku 2020. V letošním roce společnost SIEMENS zahájila výstavbu specializovaného komplexu pro výrobu větrných turbín u Severního moře v Cuxhavenu, kde by se do budoucna měly největší turbíny vyrábět. V těsné blízkosti přitom staví svůj nový závod také společnost NORDMARK.

Problém, který je nutné v rámci výzkumu a vývoje překonat, souvisí především s přesností objemných obrobků. I vychýlení v řádu setin milimetru má negativní vliv na skutečně dodaný výkon do sítě po dobu životnosti turbíny. Údržba je navíc komplikována tím, že větrné elektrárny s vyšším instalovaným výkonem se umisťují výhradně do takzvaných off shore parků.

„Takové turbíny mají výrazně  větší rozpětí, než největší dopravní letadla, požadavky na přesnost obrobení jsou ale velmi přísné“ upřesňuje Ferenc s tím, že na vyřešení úkolů bude spolupracovat s předními českými univerzitami. Samotný výzkum a vývoj si ale vyžádá rozsáhlou investici v řádu až stovek milionů korun. „Věříme, že se to vyplatí“ uzavírá Ferenc.

Pro informace o FERMAT obráběcích strojích navštivte, prosím,  http://www.fermatmachinery.com/produkty-i. Pro zhlédnutí našich videí můžete navštívit YouTube kanál https://www.youtube.com/user/FermatExport.